Marketingowy zawrót głowy… Czyli 7 sposobów, jak dobrze wypromować zajęcia?

Dzisiaj mowa o sferze, która jest obecna w każdym biznesie i w każdej branży. A chodzi oczywiście o marketing. Zdawać by się mogło, że promocja zajęć dodatkowych to prawdziwy “temat rzeka”. Dzisiaj jednak weźmiemy pod lupę podstawowe zagadnienia i to od tej praktycznej strony. 

Odpowiemy na parę pytań, które mogą Cię od czasu do czasu dręczyć… Na co zwrócić uwagę przy promocji zajęć? Jak wykorzystać social media, by zyskać więcej klientów? Czy sprawdzają się jeszcze tradycyjne plakaty i ulotki? Patrząc na Twój portfel – czy możliwa jest promocja, za którą nie będziesz musiał płacić? A jeżeli tak, to czy warto oszczędzać? 

Oto 7 sposobów na promocje zajęć! Ale zanim o sposobach, odpowiedz sobie na pytanie…

Co ja tak naprawdę chcę promować?

Rynek zajęć dodatkowych jest potężny – szacuje się, że aktualnie w Polsce działa około 13 tysięcy placówek, które oferują takie usługi. No i jak tu teraz się wybić? Drugie statystyki mogą być trochę pocieszające. Według raportu Centrum Badania Opinii Publicznej na początku tego roku akademickiego aż 64% rodziców zdeklarowało, że ich dziecko będzie chodzić na dodatkowe zajęcia.

Co ciekawe, często Ci rodzice się nie ograniczają i posyłają dzieci na więcej niż jedne zajęcia. Wnioskować zatem możemy, że popyt jest ogromny!

Mogłeś się nie raz spotkać z reklamami szkół, które promują się jako te “z najnowszym sprzętem” lub jako “najtańsze w okolicy”… Przyznajmy, mogą to być bardzo zachęcające komunikaty. Pytanie, czy jest to najważniejsze w ostatecznym wyborze? Rodzic bowiem posyła dziecko na zajęcia, gdyż chce je rozwinąć w szkole, która jest profesjonalna, przykłada się do edukacji oraz która da możliwość osiągania sukcesów.

Tenis — kopia

Buduj swój wizerunek zgodnie z tym, jakich szkół i zajęć poszukują potencjalni uczestnicy i ich rodzice. Promuj swoje profesjonalne podejście, zaangażowanie i sumienność w prowadzeniu zajęć. Pokazuj, że przykładasz się do każdych zajęć, ale też indywidualnie podchodzisz do każdego uczestnika.

Możesz wykorzystać też naoczne dowody jakości nauki – chwal się osiągnięciami swoich podopiecznych! Od największych (wygrane zawody, konkursy) do nawet najmniejszych sukcesów swoich podopiecznych. Promowanie tych wartości zapewni Ci na pewno więcej klientów niż “najniższa cena w okolicy”…

1. Promocja tradycyjna

Jak już wiemy, co chcemy promować, pora zastanowić się gdzie, kiedy i w jaki sposób. Zaczynamy od tradycyjnej promocji. Media społecznościowe sprawiają, że odchodzi się już od tradycyjnych metod na rzecz działań online. Jednak w przypadku promocji zajęć wciąż możesz zyskać wielu klientów poprzez odpowiednią dystrybucję tradycyjnych materiałów promocyjnych.

Zrób burzę mózgów dotyczącą tego, gdzie pojawiają się Twoi potencjalni klienci. Przykładowy plakat lub ulotka w szkole dziecka, czy też w miejskim ośrodku sportowym może przyciągnąć uwagę rodzica i sprawić, że wyśle on dziecko właśnie na Twoje zajęcia. 

Możesz pomyśleć też nad stoiskiem podczas wydarzenia, w którym biorą udział potencjalni klienci lub na targach, gdzie wystawiają się szkoły takie jak Ty! Osobiście wtedy możesz przedstawić swoją szkołę i opowiedzieć o tym, jak świetne zajęcia proponujesz. Podczas targów poznasz też inne szkoły, a zawsze warto wiedzieć, co słychać u konkurencji 🙂 Sprawdź też Marketing szkoły językowej oraz Marketing szkoły tańca

2. Dni otwarte

Jeden dzień, podczas którego pokażesz wachlarz swoich zajęć, trenerzy opowiedzą o swoich osiągnięciach i metodach nauczania, klienci i ich dzieci wezmą udział w ciekawych aktywnościach i konkursach, a sami rodzice będą mieli niepowtarzalną okazję wypytać o wszelkie kwestie, którymi są zainteresowani… Jednymi słowy – Dzień Otwarty

Będziesz zmuszony zapewne poświęcić trochę czasu i energii na sumienne przygotowanie, jednak efekt akcji może Cię naprawdę pozytywnie zaskoczyć.

3. Płatna promocja w sieci

Jak popatrzysz sobie na swoją grupę odbiorców – będziesz mniej więcej w stanie określić podstawowe dane, typu przedział wiekowy, czy też miejsce zamieszkania. Płatna reklama na Facebooku lub też w wyszukiwarce Google jest wyświetlana konkretnej grupie odbiorców, więc wpisując te dane z bardzo dużym prawdopodobieństwem trafisz właśnie do swoich potencjalnych klientów.

Co robi przeciętny rodzic, gdy szuka konkretnych zajęć, a nikt ze znajomych i rodziny nie zna szkoły godnej polecenia? Wpisuje w wyszukiwarce konkretne zapytanie, czyli np. “Zajęcia pływania Kraków”. Jak pięknie by było, jakby jako strona Twojej szkoły wyskakiwała jako pierwsza pozycja, prawda?

4. Strona WWW

Strona www Twojej szkoły jest w pewnym sensie wizytówką. Jakie kroki poczynić, aby jak najlepiej zainteresować potencjalnego klienta, gdy już wejdzie na Twoją stronę? 

Pomyśl, czego klient może szukać na stronie i następnie dopilnuj, aby łatwo mógł to znaleźć. Oprócz oczywistych rzeczy typu opis szkoły lub dane kontaktowe, możesz atrakcyjnie przedstawić, jakie zajęcia organizujesz i kiedy się odbywają – na przykład przy pomocy kalendarza.

Możesz zastosować też formularz zapisów online, dzięki któremu rodzic szybko i sprawnie wybierze interesujące go zajęcia, a ty zaoszczędzisz czas, nie musząc odbierać wielu telefonów i odpisywać na setki emaili. 

Przed tym, kiedy ostatecznie wypuścisz stronę w “świat internetu”, pokaż ją paru swoim znajomym i osobom niezależnym. Fakt, że jest to strona Twojej szkoły, automatycznie czyni Cię osobą bardzo subiektywną. Pamiętaj też, że strona www nie jest czymś, co raz stworzysz i możesz już do tego nie wracać. Jednym z najgorszych marketingowych grzechów firm jest moment, kiedy wchodzimy na stronę, a tam ostatni news z… 2009 roku.

5. Social Media

W Twoim przypadku Fanpage może być jednym z najfajniejszych rozwiązań promocyjnych, gdyż pokolenie milenialsów coraz bardziej dominuje w grupie Twoich potencjalnych klientów, a jak wiadomo Facebook jest dla nich głównym kanałem komunikacji. A posiada on też wiele zalet:

1. Łatwy kontakt 
2. Pokazujesz swoje atuty
3. Docierasz do szerokiego grona
4. Niskie koszta
5. Jesteś nowoczesny
6. Budujesz markę
7. Budujesz społeczność

Fanapge nie jest też bardzo skomplikowany w prowadzeniu, jednak musisz pamiętać o podstawowych zasadach, jeżeli chcesz, aby był skuteczny:

  • Pamiętaj, aby zdjęcie profilowe, zdjęcie w tle i wszystkie wrzucane materiały były atrakcyjne dla oka i zrozumiałe w przekazie
  • Dodawaj wpisy regularnie – jedną z zasad algorytmu Facebook (EdgeRank) jest to, że pokazuje on użytkownikom posty tylko od tych fanpage’y, które regularnie wykazują aktywność
  • Bądź responsywny – Twoi klienci “lajkując” Twój fanpage, zaczynają go traktować jako kanał komunikacji z Tobą. Dlatego odpowiadaj na komentarze i nigdy nie zapominaj odpisywać na wiadomości
  • Informuj na bieżąco o wydarzeniach, konkursach, zniżkach, nowych zajęciach i wszystkim tym, co może dostarczyć Ci nowych klientów lub też poprawić relacje z aktualnymi

Warto też dodać, że Facebook to nie jedyne social media, których możesz używać. Przemyśl kwestię dodawania fajnych zdjęć na Instagramie lub nagrywania ciekawych filmików na YouTube. Biznesowo patrząc, możesz zastanowić się nad prowadzeniem aktywnego konta na portalu LinkedIn

6. Budowanie relacji i polecenia

Mówi się, że nie ma lepszej reklamy, niż zadowolony klient. Wystarczy popatrzeć na produkty, których codziennie używamy lub usługi, z których korzystamy. Zauważyć możemy, że bardzo wiele z nich, to efekt polecenia – czy przez rodzinę, czy też znajomych. Tak samo działa to na rynku zajęć dodatkowych. 

Klient, z którym masz dobrą relację i który jest zadowolony z jakości zajęć, na pewno poleci Cię dalej, jeżeli ktoś go zapyta o tego typu zajęcia. Możesz wykorzystać to zjawisko, stosując opisane wyżej zniżki. Dla przykładu – jeżeli do szkoły przychodzi Pan Nowak, który dowiedział się o zajęciach od Pana Kowalskiego, to w nagrodę Pan Kowalski (lub obaj Panowie) dostają 50% rabatu na miesiąc zajęć. 

To tylko przykład – dostosuj ten system do swojej szkoły i swoich potrzeb.

7. Promocje, zniżki, rabaty

Wielu uważa, że jest to coś, co działa na nas jak magnes! Promocje, z którymi spotykamy się codziennie, często sprawiają, że kupujemy coś, czego wcale wcześniej nie planowaliśmy. Tak samo zadziałać to może w kontekście zajęć!

Możesz pomyśleć o zniżkach dla rodzeństwa, bo często bywa tak, że jak jedno dziecko uczęszcza na zajęcia, to dlaczego by nie spróbować zapisać też siostry lub brata. Innym pomysłem może być zniżka dla klientów, którzy zapłacić chcą dłuższy okres z góry. Jeszcze inne rozwiązanie – zainspiruj się branżą turystyczną i stwórz zapisy “first minute” lub “last minute”. 

Koncepcji jest wiele i choć na początku będzie Ci się zdawać, że przecież tracisz pieniądze, wprowadzając niższe ceny, jednak przy coraz większej ilości klientów zwróci Ci się to, zanim zdążysz wypowiedzieć słowo “promocja”

Dzisiejszy artykuł dotyka tylko wierzchołka góry lodowej, jaką jest temat promocji. Z czasem na naszym blogu będziemy głębiej przypatrywać się konkretnym narzędziom, byś mógł jest dogłębnie poznać i zaplanować szczegółowo marketing swojej szkoły. Jeżeli masz jakieś pytania – pisz w komentarzach poniżej, spróbujemy odpowiedzieć na każdą zagwostkę 🙂 

Pamiętaj – marketing jest podstawą, jeżeli chcesz powiększać liczbę swoich klientów. Choć czasem możesz odnieść wrażenie, że są to działania niepotrzebne lub wyrzucone w błoto pieniądze, to po paru dniach, tygodniach, a nawet miesiącach przekonasz się, że warto było! Jak kiedyś powiedział Thomas Jefferson – “Zaprzestać reklamy by oszczędzić pieniądze to jak zepsuć zegar by zatrzymać czas

Ciekawe? Podziel się!

O nas

W ActiveNow postawiliśmy sobie za cel wprowadzenie szkół prowadzących zajęcia pozalekcyjne do XXI wieku.

Zbudowany wspólnie z setkami szkół w Polsce system ActiveNow pozwala oszczędzić czas, zwiększać zyski i jednocześnie wzmacniać relację z klientami.

Inne artykuły

Czy znacie już Dobre Praktyki Szkół?

Przedstawiamy metody, które sprawdzają się u najlepszych, zebrane we współpracy z naszymi klientami.

Jak zwiększyć przychody szkoły

Umów się na prezentację

Dla wszystkich zainteresowanych, przeprowadzamy bezpłatne, dostosowane do Twojej szkoły prezentacje możliwości systemu.

Zostaw swoje dane – odezwiemy się, aby ustalić dogodny termin.

Jak zwiększyć przychody szkoły